Coraz popularniejszy skaner kodów QR

Dzisiaj na każdym kroku trafić można na kod kreskowy. Są one obecne przede wszystkim we wszelkiego rodzaju sklepach, jednak coraz częściej pojawiają się również w innych miejscach. Warto zauważyć, że obok kodów kreskowych często zauważyć można także tak zwane kody QR. Niezależnie jednak od tego, jaki kod trzeba zeskanować, nie uda się to bez skanera kodów QR.
http://www.posiflex.com.pl/czytniki-kodow-kreskowych,49.html

Działanie skanera kodów QR

Zeskanowany kod, czy to kreskowy czy też QR, przesyłany jest automatycznie drogą przewodową lub też bezprzewodową do odpowiedniego urządzenia elektronicznego. Urządzeniem takim może być zwyczajny komputer, ale też tablet, czy na przykład kasa fiskalna. Oczywiście, zależy to od rodzaju skanera, jak również od jego przeznaczenia. W sklepach zwykle skaner kodów QR używany jest razem z kasą fiskalną, jednak już w bibliotece, w której skanuje się kody na książkach, w miejsce kasy fiskalnej pojawia się zwykły komputer lub laptop.

Nowe i stare skanery kodów kreskowych

Stare modele skanerów nazywane są skanerami kodów kreskowych, gdyż tylko tego rodzaju kody są one w stanie zdekodować. Jednakże, warto zauważyć, że takich skanerów w sprzedaży jest już dzisiaj bardzo mało. Kody kreskowe bowiem są coraz częściej zastępowane przez kody QR. Skaner kodów QR jest więc urządzeniem niezbędnym w zasadzie w każdym sklepie, jak i w każdej innej placówce, w której regularnie zachodzi potrzeba skanowania kodów. Warto zauważyć w tym miejscu, że nowoczesne skanery, które umożliwiają skanowanie i dekodowanie kodów QR nie są pozbawiane funkcji skanowania również zwykłych kodów kreskowych.

Skaner QR z diodą LED

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie skanery działają dokładnie w ten sam sposób. Pierwszą grupą skanerów, o której warto wspomnieć, są te z zamontowanymi diodami LED. Obecnie tak naprawdę niewielka liczba skanerów posiada takie diody, dawniej jednak w zasadzie wszystkie był w nie wyposażone. Skaner kodów QR z diodami LED wymaga od użytkownika dokładnego wycelowania diodą w kod, który trzeba zdekodować. Poza tym, nie ma takiej możliwości, aby skanowanie wykonywać z większej odległości. Odstęp skanera kodów QR od etykiety, czy smartfona z kodem nie może zwykle wynosić więcej niż kilka, co najwyżej kilkanaście centymetrów. Jedną z większych zalet tego skanera jest jednak to, że nie pochłania on zbyt dużo energii. Nie generuje on więc zbyt dużych kosztów.

Laserowy skaner kodów QR

Innym typem skanera kodów QR jest urządzenie wykorzystujące laser. Jest to zdecydowanie nowocześniejszy skaner, który także jest zdecydowanie bardziej praktyczny. Przede wszystkim, w tym przypadku nie ma konieczności zbliżania skanera do produktu. Najlepsze skanery laserowe umożliwiają nawet skanowanie kodów oddalonych o 2-3 metry. Poza tym, nie trzeba też rzecz jasna dokładnie celować skanerem w kod kreskowy. Wydaje się więc, że skaner laserowy jest po prostu o wiele lepszym produktem. Niemniej jednak, nie jest on też oczywiście pozbawiony wad. Energochłonność takiego skanera jest bowiem zdecydowanie większa.

Bezprzewodowy skaner kodów QR

Warto zauważyć, że niektóre skanery są stacjonarne, a inne wręcz odwrotnie, są bezprzewodowe. Jeśli chodzi o skaner kodów QR nazywany stacjonarnym, rzecz jasna nie można oddalać się z nim od urządzenia, do którego przesyła on dane. Tak naprawdę nie tyle nie można się z takim skanerem przemieszczać, co wręcz jest to po prostu całkowicie niemożliwe. Skaner kodów QR, który jest stacjonarny, działa jedynie wtedy, kiedy kablem jest podłączony do odpowiedniego urządzenia. Najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku połączenie USB.

Istnieje jednak również inna grupa skanerów, takich, które wcale nie muszą być podłączane do żadnego urządzenia kablem. Nie oznacza to, że przenośny skaner nie ma połączenia z żadnym urządzeniem. Jednakże, połączenie nawiązuje się w tym przypadku zupełnie inaczej. Działa to najczęściej dzięki wykorzystaniu Bluetooth, bądź też wifi.

Zastosowanie skanerów kodów QR

Jak już wcześniej wspomniano, dzisiaj skanery stosowane są w wielu miejscach. Oczywiście, trudno wyobrazić sobie dzisiaj bez nich funkcjonowanie sklepu. Skaner jest nieodłącznym elementem stanowiska sprzedażowego. Niemniej jednak, jest o wiele więcej zastosowań skanera. Warto w tym miejscu wskazać chociażby na placówki kulturalne, do których wchodzi się z biletami. Coraz częściej akceptowane są bilety w formie elektronicznej. Sprawdzanie tego typu biletów polega dokładnie na dekodowaniu kodu QR. Wystarczy, że otrzymany po zakupie biletu kod QR wyświetli się na smartfonie, bądź też jakimkolwiek innym nośniku i bileter może go bez trudu zeskanować, o ile dysponuje odpowiednim skanerem. Również w autobusach i w pociągach coraz częściej kontrolerzy wyposażeni są w skaner, aby móc szybko i sprawnie skontrolować bilety.

Skanery wielofunkcyjne

Warto zauważyć, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń ze skanerami, które dodatkowo posiadają jeszcze inne funkcje. Chodzi tutaj między innymi o duże skanery sklepowe, które posiadają wagi. Dzięki nim klienci nie muszą w sklepach samodzielnie ważyć produktów, lecz robi to za nich kasjerka.