Skaner kodów kreskowych i jego wykorzystanie

Na skanery kodów kreskowych nietrudno trafić. Są obecne w większości firm sprzedażowych i ich widok nie jest niczym zaskakującym. Te niepozorne urządzania upraszczają życie zarówno sprzedawcom, jak i ich klientom. Ci pierwsi mają dzięki nim szybki dostęp do informacji o swoim towarze, a ci drudzy nie muszą stać w godzinnych kolejkach, czekając, aż kasjerka ręcznie wprowadzi cenę produktu.

Wykorzystanie czytników kodów kreskowych w sklepach

Pierwszym i najczęściej dostrzeganym przez zwykłych ludzi zastosowaniem skanera kodów kreskowych jest kasowanie produktów w sklepach. Najczęściej wykorzystuje się do tego ręczne skanery, bo są one najwygodniejsze i zarazem najbardziej dostępne na rynku. Wybór ręcznych czytników jest ogromny, a podstawowym rozróżnieniem między nimi jest zastosowana technologia. Ręczny skaner kodów kreskowych może być laserowy lub diodowy (linear imager). Ten drugi jest tańszy w produkcji i bardziej wytrzymały na mechaniczne uszkodzenia. Dodatkowo, w przeciwieństwie do czytników laserowych, linear imagery mają możliwość odczytywania kodu kreskowego z ekranu komputera.
W supermarketach, gdzie ruch jest duży, najczęściej stosuje się skanery stacjonarne. Można je podzielić na pionowe, czyli takie, które zazwyczaj są umieszczone w boksie kasowym naprzeciwko kasjera oraz poziome, montowane w ladzie.

Wykorzystanie kodów kreskowych w bibliotece

Skaner kodów kreskowych można wykorzystać jednak nie tylko w sklepie, ale i w bibliotece. Kody kreskowe są umieszczane zarówno na książkach, jak i na kartach bibliotecznych. Oznaczenie w ten sposób egzemplarzy bibliotecznych pozwala na szybkie zorientowanie się w zasobach biblioteki oraz ułatwia rejestrowanie wypożyczeń w systemie i przekazywanie informacji do katalogu online. Dzięki temu, użytkownik może przed przyjściem do biblioteki zorientować się, czy książka, której szuka, jest dostępna. Z drugiej strony, identyfikacja czytelników za pomocą kodów kreskowych na ich kartach bibliotecznych, umożliwia kontrolowanie stanu kont użytkowników i pozwala na ewentualne ponaglenie do zwrócenia książek.