System zarządzania ERP – co należy wiedzieć?

Kontrola księgowości, zwiększenie zysku, budowanie relacji z klientami – to tylko niektóre z zadań, jakie przedsiębiorcy powierzają dzisiaj systemowi zarządzania ERP. Czym jest ten wynalazek? W jaki sposób jest on w stanie zarządzać firmą? Jak dokonać wyboru najlepszego systemu zarządzania ERP – http://positiveretail.pl/modul/erp-crm/?

Budowa modułowa

Dzisiaj większość systemów ERP ma budowę modułową. Każdy z modułów ma swoje zadania i odpowiada za kontrolę innego działu firmowego. Istnieją moduły, które służą do kontroli księgowości, jak również takie, które generują raporty. Ważny jest też na pewno moduł, dzięki któremu menadżer ma stały dostęp do informacji o klientach sklepu.

Czym jest system CRM?

Omawiając system zarządzania ERP trzeba z całą pewnością wspomnieć o CRM. Jet to bowiem jeden z najważniejszych modułów systemu zarządzania ERP. To właśnie dzięki CRM przedsiębiorca jest w stanie budować trwałe i zyskowne relacje z klientami sklepu.

Generalnie, system CRM ma wiele różnorodnych funkcji. Warto jednak skupić się na tym, że zapisuje on dane, również te bardzo szczegółowe. Jest to bowiem najważniejsze, co ma do zrobienia moduł CRM działający w ramach systemu zarządzania ERP.

Jakie dane zapisuje system zarządzania ERP?

W systemie pojawiają się różnorodne, często szczegółowe dane. O stopniu szczegółowości decyduje przedsiębiorca, który wybiera mniej lub bardziej rozbudowany moduł CRM. W każdym systemie jednak zapisywane są niektóre dane uznawane za podstawowe. Mowa tutaj rzecz jasna o imieniu i nazwisku, jak również o adresie mailowym. Dzisiaj dla przedsiębiorców adres mailowy jest dosłownie na miarę złota. Dzięki niemu bowiem możliwe jest prowadzenie skutecznego marketingu mailowego.

Nie ma wątpliwości, że marketing mailowy najważniejszy jest w przypadku stałych klientów. Osoby, które nie są klientami danego sklepu, traktują bowiem oferty mailowe jako spam. Jednakże, stali klienci prędzej się nimi zainteresują. Zawsze jest szansa, że widząc atrakcyjną ofertę, wejdą na stronę sklepu, czy te odwiedzą jego placówkę. Niemniej jednak, aby oferta była atrakcyjna dla klienta, musi być pod niego dopasowana.

Jak przystosować ofertę do klienta?

Do tego, aby oferta była dopasowana do danego klienta, niezbędne są inne dane, jakie zapisuje system zarządzania ERP. Chodzi tutaj o dane zakupowe dotyczące poszczególnych klientów. Mowa o tym, co kupuje klient oraz kiedy to robi. System zapisuje często również bardziej szczegółowe dane dotyczące tego, z jakiego typu promocji korzysta klient, a nawet ile czasu spędza w sklepie. Czas spędzony w sklepie pozwala uzyskać informację, czy klient rozgląda się w sklepie za interesującymi produktami, czy odwiedzając go wie już czego chce i nie kupuje nic więcej. Wszelkie te informacje pomagają fachowcowi stworzyć odpowiednią ofertę, na którą klient z pewnością się skusi.

System zarządzania ERP – kontrola spraw księgowych

Innym niezwykle istotnym zadaniem systemu jest kontrola całości księgowości. Chodzi o to, że dzięki systemowi menadżer czy kierownik może w każdym momencie sprawdzić, czy księgowi nie popełniają błędów. Niestety, ale błędy mogą się czasem przydarzać nawet najlepszym. Poza tym, nie brakuje również niezbyt uczciwych księgowych, którzy wyprowadzają pieniądze z firmy.

Jeśli system zarządzania ERP nie jest obecny w firmie, menadżer ma problem z tym, aby zrozumieć skomplikowane często księgi rachunkowe oraz różne dokumenty dotyczące finansów przedsiębiorstwa. Zaletą systemu jest natomiast to, że zapisuje on wszelkie dane w sposób maksymalnie czytelny, nawet dla kogoś, kto nie jest w tej kwestii fachowcem.

Nowe obowiązki przedsiębiorców

Warto wspomnieć o pewnych nowych obowiązkach, jakie spoczywją od pewnego czasu na przedsiębiorcach. Chodzi przede wszystkim o jednolite pliki kontrolne. Każde przedsiębiorstwo musi raportować księgowość w pliku elektronicznym. Nie jest to proste, jeśli posiada się starą wersję systemu zarządzania ERP. W zasadzie żaden ze starych programów nie umożliwiał bowiem generowania pliku JPK. Nowsze wersje systemów pozwalają jednak łatwo i szybko wygenerować taki plik.